Antoni Macierewicz: Bitwa Warszawska musi być na co dzień obecna w świadomości
- Do dzisiaj w Warszawie nie ma kolumny chwały Wojska Polskiego, przypominającej wielkie zwycięstwo 1920 roku, a stoi symbol sowieckiej władzy. To w tym miejscu powinna stać kolumna chwały Wojska Polskiego, która by przypominała o tym, jak wielkim miastem była i musi być Warszawa i jak wielkim narodem był i powinien być naród polski, który uratował nie tylko siebie, ale i całą Europę - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, były szef MON.
2021-08-14, 14:13
Jutro, 15 sierpnia, w całej Polsce będzie obchodzony Dzień Wojska Polskiego, ustanowiony w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku. W Warszawie odbędą się centralne państwowe uroczystości. - Waga zwycięstwa 1920 roku jest gigantyczna - mówił w Polskim Radiu Antoni Macierewicz, wiceprezes PiS i były szef MON. - Ono musi być obecne w świadomości na co dzień - zaznaczył polityk.
Powiązany Artykuł
![1200_Bitwa_1920.jpg](http://static.prsa.pl/images/8571fba0-e8fd-4172-bace-feea2681a563.jpg)
Bitwa 1920. Narracyjny serwis internetowy Polskiego Radia i "Niepodległej"
Jak mówił gość "Tematu dnia", Bitwa Warszawska uratowała nie tylko Polskę, ale też Europę i świat. - Spowolniła ekspansję sowietyzmu na świat i sprawiła, że można było przygotować się do walki z tą wielką zarazą, która wciąż przecież trwa - podkreślił były szef MON.
"Powszechna determinacja walki o niepodległość"
Antoni Macierewicz przypomniał, że do zwycięstwa nad Sowietami w 1920 roku doprowadziła "olbrzymia mobilizacja polskiej armii". - Znakomita kadra dowódcza, począwszy od Piłsudskiego, Hallera, Sikorskiego - dziesiątki generałów na najwyższym poziomie, choć pochodzili z różnych armii, także zaborczych. W tamtych czasach służenie w armiach zaborczych nie rzutowało w żaden sposób na wyrzeczenie się Polski, służenie obcym służbom i nie oznaczało rezygnacji z polskości, polskiego patriotyzmu i walki o polską niepodległość - wskazał gość Polskiego Radia 24.
Czytaj także:
- "Budować tożsamość żołnierzy WP". Szef MON o obchodach Święta Wojska Polskiego
- 101. rocznica Cudu nad Wisłą i Święto Wojska Polskiego w Programie 1
- Jan Kowalewski. Cichy bohater Bitwy Warszawskiej
Zwrócił uwagę, że "poza armią, była powszechna, narodowa determinacja walki o niepodległość". Przypomniał, że "armia ochotnicza odgrywała olbrzymią rolę" i dodał, że nie chodzi tylko o żołnierzy ochotników pod wodzą gen. Hallera, ale "w ogóle o strukturze budowy armii polskiej". - W ciągu dwóch lat zbudowano blisko milionową armię. To był wyniki determinacji narodu polskiego, gotowości walki także cywilów o niepodległość Polski i organizowania struktur obywatelskich - wskazał wiceprezes PiS.
REKLAMA
![Wojna polsko-bolszewicka rozpoczęła się krótko po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Operacja „Wisła” rozpoczęta została z rozkazu Lenina już 18 listopada 1918 roku. Po niemal roku walki zostały przerwane trzymiesięcznymi rozmowami pokojowymi. Armia Czerwona rozpoczęła kolejną ofensywę i 13 sierpnia 1920 r. znalazła się na przedpolach Warszawy](http://static.prsa.pl/images/fa81a82e-9fd2-4869-912c-63e8a1c932a8.jpg)
Gość "Tematu dnia" podkreślił znaczenie symboli w kultywowaniu pamięci o polskim zwycięstwie 1920 roku. - Do dzisiaj w Warszawie nie ma kolumny chwały Wojska Polskiego, przypominającej wielkie zwycięstwo, a stoi symbol sowieckiej władzy. To w tym miejscu powinna stać kolumna chwały Wojska Polskiego, która by przypominała o tym, jak wielkim miastem była i musi być Warszawa i jak wielkim narodem był i powinien być naród polski, który uratował nie tylko siebie, ale i całą Europę - wskazał. - Rozpoczęliśmy w 2017 roku budowę pomnika wrót Bitwy Warszawskiej w Ossowie, mam nadzieję, że będzie to kontynuowane. To tylko część - waga zwycięstwa 1920 jest gigantyczna i musi ono być obecne w świadomości narodowej na co dzień - podkreślił Antoni Macierewicz.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
REKLAMA
Gość: Antoni Macierewicz (wiceprezes PiS)
Data emisji: 14.08.2021
Godzina emisji: 13.00
mbl
REKLAMA
REKLAMA